SOĞUK DEPOLARDA KULLANILAN ANA VE YARDIMCI ELEMANLAR

Soğuk depolar ısı yükü, kapasite ve kullanım amaçlarına göre çeşitli şekilde tesis edilirler.Depoda kullanılan soğutma sistemi ve yardımcı elemanlar da bu tesisin özelliklerine göre seçilirler. Soğutucu akışkan olarak amonyağın seçildiği tesisler nispeten büyüktür ve makine donatımda dağınık olduğu için önemli bir yer tutar. Soğutma kulesi, sıvı amonyak tankı ve bu devrelere bağlantılı çalışan pompa ve vanalar amonyaklı sistemin temel karakteristik özelliklerindedndir.Freon türevi soğutucu akışkanlıkların kullanıldığı sistemler nispeten daha basit ve küçük yapıdadır.

Soğuk depolar elektrik ve su ihtiyaçlarını her ne kadar şehir şebekesinden karşılasalar da şebekede oluşabilecek arıza veya bakım, onarımda kendi acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere jeneratör ve su depolarıyla tesis ederler.

Bazı depolarda ürün durumuna göre bol miktarda buza gerek  duyulur. Buz ihtiyacını karşılamak üzere buz yapma sistemleri geliştirilmiştir. Buz yapma sistemleri dolaylı soğutma metoduyla çalışır ve sistemde tuz çözeltisi ve buz yapma kalıpları kullanılır.

Soğuk depolarda yükleme ve boşaltma esnasında çeşitli araçlar ve gereçler kullanılır.Bunlar çeşitli gıda kasaları,elektrikle çalışan taşıma ve yükleme araçlarıdır.

Gıda ile dolu standart boyuttaki kasa veya paletler depo içinde istenilen yere seri olarak taşınır ve istif edilirler.Bu hem zamandan hem de depolama kolaylığı getirir.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir